КОНСПЕКТИ ЗАНЯТЬ


РОЗДІЛ 1. Ти, я і Афлатун

 Тема.  Знайомство з Афлатуном

Мета. Познайомити дітей з Афлатуном - вогником, що прийшов з космосу, з його життям на небі. Закріплення вміння дітей знайомитись, називати своє ім'я. Розучити пісеньку Афлатуна за малюнками: визначити характер пісні; співати весело, невимушено, злагоджено. Розвивати творчість при виготовленні афлатунчиків. Виховувати у дітей доброзичливе ставлення один до одного, до жителя з космосу. Створити сприятливий психологічний мікроклімат в групі.

Обладнання: іграшка-Афлатун, клей, чисті аркуші паперу, або з відбитками дитячої долоні, фломастери та олівці плакат із зображенням Афлатуна, дерев’яні палички, ножиці, набір ілюстрацій до пісні Афлатуна.

Хід заняття

Вихователь. Діти, подивіться уважно, хто до нас завітав? (Афлатун)

- А давайте пригадаємо, хто це такий? (Вогник). Так, він  схожий на вогник.

Афлатун – іскорка, вогник, що прийшов з космосу і тепер буде супроводжувати нас в ході навчання. Він прийшов, щоб навчити вас спиратися на себе, щоб стати відповідальним, активним громадянином, ініціатором змін в своєму власному житті і в житті суспільства.

Давайте познайомимося з ним.

Дидактична гра «Давайте познайомимось»

Мета: розвивати мовленнєву компетентність.

Діти стоять у колі. Вихователь передає дітям іграшку-Афлатун і говорить: «Мене звуть Олена Анатоліївна. Я дуже люблю усіх своїх діточок. Ми разом граємося,  навчаємося, спілкуємося».

Діти. Мене звуть Оксанка. Я люблю доглядати за кімнатними рослинами.

Мене звуть Максим.  Я завжди захищаю молодших.

Я - Вероніка. Мені подобається навчатися.

Афлатун. А я, Афлатун. Знаю багато ігор і люблю пізнавати світ.

Вихователь. Але мені здається у Афлатуна ще хтось є  (показує малюнки).

Діти. Мама, тато, бабуся і дідусь.

Вихователь. Подивіться на малюнки, це хто?  (бабуся) А це?.....

Вихователь показує Афлатун-бабусю, дідуся, тата й мамо, а діти відгадують, хто це на картинці.

Вихователь. А зараз, я хочу запросити вас в наш кінозал.

Включається мультимедіа і зявляється Афлатун (вся казка супроводжується слайдами):

Привіт, мене звати Афлатун! Коли я жив на небі серед зірок, я проводив багато часу зі своїми друзями.  Ми грались, танцювали і співали разом. Хтось запропонує: «Давайте пограємо в хованки он у тих хмаринках!» І ось, вже ми всі біжимо та ховаємось за хмаринками.

Після того, як ми набігались, награлись і стомились, старші зірки збирали нас та розповідали різні казки про небо, зірки, місяць і сонце. Але найбільше мені подобалися  казки про планету Земля.

Отже, одного разу я вирішив піти і подивитися на всі ті чудеса, про які розповідали  старші зірки.

«Мамо, -  сказав я,  -  я б хотів полетіти на Землю і познайомитися з людьми, які на ній живуть!»

Вона посміхнулася мені і відповіла:  -  «Добре, мій маленький Афлатун!  Я впевнена, це буде дуже корисна подорож для тебе і для всіх нас!

«До побачення, мій синочку!» -  сказала матуся,  -  «Іди назустріч своїй дивовижній подорожі, знайди нових друзів та вивчи всі чудеса, які відбуваються на Землі».

-     Чи хотіли б ви познайомитися з іграми, казками та  піснями,   яких  Афлатун навчився під час своєї подорожі навколо Світу?

-     Чи хотіли б ви подружитися з Афлатуном?

Вихователь. Діти, а давайте зробимо маленьких друзів-вогників для Афлатуна, щоб вони разом подорожували землею. Ну що, зробимо друзів-вогників? (Так).

Для того, щоб зробити друзів-вогників, нам допоможе чарівна долонька.

Діти обмальовують долоньку.  По закінченню роботи над долонькою-іскоркою Афлатун, вихователь просить дітей розмалювати і прикрасити друзів-афлатунчиків.

- А зараз, ми прикрасимо їх, але спочатку пригадаємо:

      Якого кольору Афлатун?

      Подивіться на його кумедне волосся, яке стирчить. На що воно схоже? Воно схоже на дерево? На вогонь?

      Вони схожі на відбиток руки, який ми тільки що зробили? Тож, давайте зробимо наш малюнок ще більш схожим на Афлатуна.

      Як нам це зробити? Чого не вистачає? Може, намалюємо йому ротик? Оченята? Ручки? Намалюйте  йому велику усмішку.

Діти прикрашають маленьких афлатунчиків,  приклеюють їх на картонний лист, приклеюють паличку до зворотного боку, і виходить лялька на паличці.  Вони радуються своїми друзями, показують один одному.

Вихователь. Але Афлатун ще щось приніс. Що це? (звучить в грамзапису пісенька Афлатуна) (Відповіді дітей). Це пісенька Афлатуна. А це малюнки до слів пісеньки, щоб вам швидше і краще було вивчити її. Він так мріє співати її разом з вами.

Давайте послухаємо пісеньку і вивчимо її.

Діти слухають пісеньку Афлатуна в грамзаписі, підспівують, визначають характер пісні, бесіда за змістом пісні. А далі іде вивчення пісні, спираючись на ілюстрації.  Беруть своїх ляльок-афлатунчиків на паличках діти співають пісню і змахують ними під приспів пісні.

 На наступних заняттях вивчення пісні без опори на картинки.

Тема. З чого я зроблений

Мета. Виховувати почуття гордості, що я - людина. Ознайомити дітей із зовнішнім будовою тіла, з можливостями тіла, організму: «Я вмію стрибати, співати, дивитися, слухати, їсти, дихати, думати ...», з клітинами, їх різноманітністю, з функціями, які вони виконують. Викликати інтерес до подальшого пізнання.

Матеріали та обладнання: Блюдце, 3 склянки з кислим, солодким і солоним розчином, невеликий шматочок хліба, склянка з чистою водою, 4 ватяні палички, серветка. 2 ватяні палички, одна з яких просякнута одеколоном, а другий соком часнику. Загорнуті в поліетиленовий пакет, щоб запах не вивітрився. Кубики льоду, склянка з теплою водою. Ширма і за нею предмети, за допомогою яких вихователь демонструє побутові звуки (склянка з водою, склянка порожня, папір, ключі, брязкальця, ложки і т.д.)

Хід заняття

Включається мультимедіа і з'являється Афлатун

Афлатун. Привіт! Ласкаво прошу вас до пригод Афлатун.  Разом ми зробимо захоплюючі відкриття і дізнаємося безліч нових речей про себе, інших і про все інше прекрасному в величезному світі. У нас буде виникати безліч питань. І я сподіваюся, ми зможемо знайти на них відповіді.

           - Діти, ми сьогодні з вами починаємо захоплюючу подорож до країни, яка називається «Людина». Ви дізнайтеся багато цікавого і дивного, несподіваного і незвичайного про себе і своїх друзів, рідних, тобто інших людей.

           Кожна людина неповторна за своїм характером, своїми поглядами на життя, душевними якостям, але всі люди однакові по фізичному пристрою: мають однакову будову тіла, зовнішні і внутрішні органи. Але хтось часто хворіє, а хтось завжди бадьорий і здоровий. Деякі весь час чимось незадоволені, люблять тільки себе, а інші веселі і, чим можуть, допомагають іншим людям ...Як ви думаєте, чому так буває? (Відповіді дітей)

Вихователь. Про це ми дізнаємося на заняттях, де будемо вчитися любити і розуміти себе, піклуватися і допомагати собі та іншим людям. А сьогодні ми дізнаємося про те, що кожен з вас, і взагалі будь-яка людина, - майже чарівник, яка може і вміє, а якщо не вміє, то може навчитися робити багато-багато різних справ, всіляких чудес. Цього не може жодна інша істота на Землі.

Афлатун.  Цікаво. Тоді починаємо знайомитися зі своїм тілом, яке допомагає вам в кожну жвилину.

Диференціація понять «частини тіла» і «органи». Можливо слайдів варіант.

         Вихователь. У тварин всього три частини тіла: голова, тулуб і хвіст. Давайте подивимося, які частини тіла є в людини. Слайд.

-  Ілля, підійди до мене. Голова є? Є! Яка частина тіла називається головою? (Відповіді дітей. Довідка: головою називається частина тіла, на якій зосереджені всі органи чуття і в якій розташований головний мозок.)

-  Навіщо вона потрібна? (Відповіді: щоб думати, їсти, дихати і т. д.)

-  Тулуб є? (Показ тулуба.) Є! Які органи є на тулуб і всередині? (Відповіді дітей: руки, ноги, серце, легені і т.д.)

Волосся.
Відгадайте загадку:

Не сіють, не саджають,

Самі виростають. (Волосся)

- Що розташовується вище за все? (Вихователь кладе руку на голову, перебирає волосся.) Познайомимося з їх властивостями. Потримайтеся за своє волосся ... Придушіть їх ... Посмикайте ...Закрийте очі, обережно доторкніться до волосся сусіда. Відчули? А тепер посмикайте - тихенько. Що відчули? (Відповіді дітей: біль)

- Хто здогадався, навіщо нам потрібні волосся? (Відповіді дітей: захищати голову, сприймати деякі дії, зігрівати і захищати від жарких променів сонця.)

Шкіра.

- Що розташовується нижче? (Відповідь: лоб)

- Що всередині? (Відповідь: мозок)

- Навіщо нам мозок? (Відповідь: щоб думати)

- Чим зверху покритий лоб? (Відповідь: шкірою)

- Шкіра є не тільки на лобі, а й на всіх інших частинах тіла. Ми вивчимо і її. Закрийте очі, я кладу на долоньку предмет (кубик льоду). Що відчули? Закриваємо очі, на іншу долоньку інший предмет (склянку з теплою водою). Що відчули?

- Олю, закрий очі і визнач, що я роблю.

- А тепер, кожен легенько ущипніть шкіру нігтями. Що відчули? (Відповідь: біль)

- Що може відчувати шкіра? (Відповіді дітей: тепло, холод, дотики, біль.)

Очі.  (загадка про очі)

- Що перебуває нижче чола? (Відповідь: очі). Зараз дізнаємося, навіщо вони потрібні. Всі закрийте очі і не відкривайте, поки я не скажу. Скажіть, що я роблю? Очі не відкривайте. (Вихователь показує книгу. Мовчання.) А тепер? (Вихователь бере книгу. Мовчання.)

- Відкрийте очі. Ось що я робила. (Вихователь повторює свої дії). Навіщо потрібні очі? (Щоб бачити).

- У очей є помічники і захисники. Подивіться один на одного. Поморгайте. Який орган у цьому бере участь? (Відповідь: повіки). Навіщо потрібно моргати?

- Помахайте рукою перед очима свого товариша. Що зробив товариш? Навіщо потрібні віки вії?

- Розглянемо, навіщо потрібні брови. Коли умиваємо, крапельки біжать вниз по чолі. Що роблять повіки? (Відповідь: захищають очі від пилу, води і т.д.)

 Ніс. (загадка про ніс)

- Що нижче? (Відповідь: ніс)

- Перевіримо, навіщо потрібен ніс. Затисніть ніс однією рукою, а губи іншою рукою. Навіщо потрібен ніс? (Відповідь: щоб дихати).

- Закрийте очі (Вихователь підносить ватяну паличку до носа дитини). Що відчули?

Так навіщо нам ніс? (Відповідь: дихати і розрізняти запахи).

Вуха. (загадка)

- Що знаходитися трохи нижче? (Вихователь вказує на вуха.)

- Перевіримо, навіщо нам потрібні вуха. Щільно закрийте вуха долонями, притисніть долоньки до вух. (Вихователь промовляє 2-4 слова). Відкрийте вуха. Що я  робила? (Відповідь: говорили, ми бачили по губах). А що я говорила? (Не чули?) Так навіщо нам вуха? (Відповідь: щоб слухати).

Рот.

- Що розташовується нижче? (Відповідь: рот).

- Перевіримо, навіщо нам потрібен рот. Перед вами шматочок хліба. З'їжте його.

- Тепер стисніть губи пальцями  скажіть: мама, тато, я йду гуляти.

- І ще один дослід (Вихователь роздає склянки з розчинами солоної, кислої та солодкої води). Що відчули?

- Так навіщо нам рот? (Відповідь: щоб їсти, розмовляти і відчувати смак).

Шия.

- Що нижче? (Вихователь показує на шию.) Перевіримо, чи потрібна вона нам. Сядьте прямо і запам'ятайте, що ви бачите. (Діти запам'ятовують.) А тепер повертайте голову в будь-які сторони. (Діти виконують). Ви бачите стільки ж або більше? Навіщо потрібна шия?

Руки і ноги.(загадка)

- Дізнаємося, навіщо людині руки. Діма, підійди до мене. Прибери руки назад за спину і візьми зі столу книгу. Навіщо тобі руки? (Відповідь: щоб брати предмети.)

- А тепер всі пройдіться по групі  без ніг. Навіщо нам ноги?

Рухлива гра: «Що ми робимо - не скажемо, що ми робимо - покажемо»

Мета: ведучий показує дії, а гравці повинні здогадатися, що це за дії (забивати цвяхи, піднімати, в'язати, вирізати, бігати, тупати - йти.)

Внутрішні органи.

- Усередині тулуба є дуже багато органів. Давайте послухаємо, як працює серце. Покладіть руку на груди і послухайте своє серце.

- Є в тулубі і інші органи: шлунок, кишечник, але про них ми будемо говорити на інших заняттях.

Фізкультхвилинки.

Практичні вправи.

• Покажи де в тебе голова

• Доторкнися до голови свого сусіда, погладь її.

• Витягніть шию, як гусак.

• Втягніть голову в плечі.

• Погладь свій носик.

• Погладь носик свого сусіда.

• Покажи свої вушка.

• Відкрий і закрий рот.

• Посміхнися. Подаруй усмішку свого сусіда.

Читання дітям: «Тіло людини» (М. Єфремова)

Що таке наше тіло?

Що воно вміє робити?

Посміхатися і сміятися,

Стрибати, бігати, гратися ...

Наші вушка звуки чують.

Носик наш повітрям дише.

Ротик може розповісти.

Очки можуть побачити.

Ніжки можуть швидко бігати.

Ручки все вміють робити.

Пальчики хапають чітко

І стискають міцно-міцно.

Щоб бути здоровим тілу,

 Зарядку робити треба вміло

Ручки ми піднімемо: «Ох!»,

Зробимо глибокий вдих!

Нахилимося вправо - вліво ...

Гнучке яке тіло!

І в долоньки разом: «Хлоп!»

І не похмурий гарний лоб!

Потяглися - потягнулися ...

І один одному посміхнулися.

Як володіємо ми вміло

Цим струнким, сильним тілом!

Вихователь. Ми, люди, живі. Передайте з рук в руки дзеркальце і  прикладіть його близько до носа, щоб побачити, що дзеркальце пітніє від  нашого подиху.

Гра «Ми живі». Діти роблять коло. Крокують на місці та  відповідають на вигуки визователя:

Вихователь.  – «Ви живі?»

Діти. – «Так, Так!»

Вихователь.  – «Давайте доведемо, що ми живі!»

Діти. – «Так, давайте!» 

Вихователь.  - «Давайте доведемо це  за допомогою нашої руки…» (називає  частини тіла, наприклад, голова,  нога, рука тощо)

Діти рухають своїми частинами тіла, продовжуючи крокувати на місці і промовляючи:

«Раз-два-лівою, лівою, раз-два-правою».

Повторяємо все  три рази, на завершення пропоную: «А тепер давайте  доведемо це всім своїм тілом!»

На завершення заняття розігруємо примовлянку:

Я (вказуючи на себе) хороший! (покладіть руки на груди).

Я (вказуючи на себе) сильний!  (покажіть біцепси).

Ми (випряміть руки, вказуючи на всіх)

Можемо робити все самі! (Крокують на місці).

Висновок

Вихователь.  Діти, а Афлатун теж використовує своє тіло, щоб виконувати багато різних справ: досліджувати світ, обіймати своїх батьків, грати з друзями  тощо.

- Скажіть, діти, чи знайшли ми з вами хоч один орган, який був би не потрібен людині?

- А такий орган, який би нічого не робив? От і молодці, добре попрацювали.

Пісня Афлатуна

Приспів

Афлатун, Афлатун,  сяю, сяю весь,

Бути Афлатуном – це велика честь!

Афлатун, Афлатун, сяю, сяю весь

Бути Афлатуном –це велика честь

Перший куплет

Я ваш Афлатун, сяю  тут и там,

Щастя я дарую всі товаришам,

Так, я Афлатун, із світла і вогня

День і ніч сміюся, не сумую я.

Приспів(той же)

Другий куплет

Якщо раптом ти, сам засумував

Друзів ти бери та приходь у зал

Ти приходь до нас, скоріше не барись

Ми любим Афлатун, співай та веселись

Приспів(той же)

Вихователь. Тепер, коли ви дізналися про Афлатунчика трохи більше, ви б хотіли стати його другом?

-    Що вам подобається в Афлатунчика?

-   Що б ви хотіли робити разом з ним?

Допомагаю дітям згадати історію Афлатуна і закріпити зміст піснї.

Вихователь. Разом з Афлатуном ви здійсните багато подорожей, у яких дізнаєтеся багато нового, цікавого і незвіданого, вивчите нові ігри і весело проведете час.

Домашнє завдання. Прошу дітей помріяти на тему: «Якби я був Афлатуном. Про що я хотів би дізнатися?   Де  шукав  би  пригод?».  Пропоную  дітям  намалювати  свої  мрії  на  аркушах паперу.

 

Тема.  Я знаю, як мене звати

Мета: розвивати вміння висловлювати емоційне ставлення до свого імені; сприяти знаходженню дитиною сенсу свого імені; активізувати рефлексію, стимулювати дітей до самоспоглядання та самоаналізу.

Хід заняття

Вихователь. Як звуть персонажа-іскорку, з яким ми подорожуємо? (Афлатун). Він дуже скучив за вами і хотів би тепер разом з вами відправитися в дивну подорож по світу «Афлатун». Давайте його позвемо, а ще краще заспіваємо пісню Афлатуна, він почує і обов’язково прийде.

Діти співають пісню Афлатуна. Зявляється Афлатун, пританцьовуючи.

Афлатун.  Привіт! Ви так гарно й щиро заспівали, що навколо стало світліше і веселіше, Мені здається, що ваш спів лунає над усією Землею і полетів далі, у Космос – до інших планет. Ось і прилетів я до вас, щоб  зробити захоплюючі подорожі по чарівній країні. А значить, з нами можуть відбутися різні чарівні історії і перетворення. А зараз прошу відгадати загадку.

Загадка

Нас не було - воно було,

Нас не буде - воно буде,

Ніхто ні в кого його не бачить,

А в кожного воно є. (Ім'я)

- Сьогодні у нас «іменне» вітання: нехай кожен з вас привітається з сусідом праворуч, поміхнеться йому, і вимовить його ім'я. Той повинен у свою чергу відповісти на вітання і звернутися до свого сусіда праворуч. І так далі по колу.

- Скільки різних імен ви виголосили! А ви знаєте, хто і чому вас так назвав? Чи подобається вам ваше ім'я? Чи хотілося вам його змінити і називатися іншим ім'ям? Якщо так то яким?

Вихователь.  Кожна людина має своє ім'я. Ось мене звати - Олена Іванівна. Це означає, що мого тата звати Іваном, а мене Оленою. Коли я була маленькою, мене не називали Оленою Іванівною, а звали Оленкою, як ми називаємо наших дівчаток. Кожний із вас,  також має ім'я. Ваші тата та мами довго думали, як вас назвати, радилися із дідусями і бабусями. Вони хотіли, щоб ваше ім'я вам допомагало, захищало, щоб ви ним пишалися. У нас є і Дмитрик, і Сергійко, і Іринка (вихователь називає усіх дітей).

Вихователь пропонує розповісти, чому дитину назвали саме так і що означає її ім'я. Якщо діти відчувають труднощі, то вихователь сам роз'яснює значення імені.

Зараз я прочитаю вам вірша, в якому розповідається, як давним давно наші предки ставилися до вибору імені для своїх дітей.

Був в старовину такий звичай:

Несли немовляти в церкву. Там,

В сторінки святців пальцем тика,

Поп імена давав по днях,

Якщо ти народився в день Юхима,

То названий ім'ям таким.

Але якщо в день Ієроніма,

Ти хоч не хоч - Ієронім!

• Як в старину вибирали ім'я дитині?

• Які імена здаються зараз «Дивними»

Вихователь.  Афлатун - це також ім'я. Слово «Афлатун» арабського походження, воно означає «дослідник» (людина, яка мислить, досліджує, вивчає та діє)

- А давайте з вами виготовимо бейджики, щоб Афлатун знав, як до вас звертатися. А ви знаєте, що таке бейджики і навіщо вони потрібні? (Відповіді дітей)

Вихователь. Бейджики – це таблички з даними про людину.

На них люди пишуть свої імена і кожен може звернутися одне до одного.

Ви можете розфарбувати свою картку різними кольоровими лініями, геометричними фігурами, намалювати картинки, щоб відразу стало зрозуміло, хто ви і чим відрізняєтеся від інших.

Дітям пропонується самостійно виготовити для себе бейджик, написавши своє ім'я друкованими літерами та прикрасивши його. Якщо хтось цього не вміє, вихователь пише на окремому аркуші, а діти -  перемальовують.

Вихователь.  Афлатун, одні й ті самі імена можуть звучати по-різному. Ось наприклад, у нас є Женя, його ще називають Євген, а мама називає - Женюля, або Сашко - Саша, Олександр;  Наталка -  Наталя, Наталочка. Бажано знати і користуватися не лише повним ім'ям, а й пестливим, тим, яким називають дитину матусі, бабусі, братики та сестрички. Кожній людині приємно чути своє пестливе ім'я. А ще важливо ім'я дитини промовляти лагідно, спокійно, посміхаючись.

Вихователь пропонує пограти у гру і спробувати запам'ятати і використати різні варіанти імен та повчитися промовляти імена дітей лагідно та привітно.

- А як вас називають удома ваші рідні? (Вихователь дає можливість кожній дитині висловити свої варіанти імені.)

- Афлатуне, а як тебе називала мама і тато, бабуся і дідусь. (мама і тато – Афлатунчик, дідусь і бабуся-Афлатуня)

Ігрова вправа «Моє ім 'я»

Діти сидять колом, доторкуючись одне до одного долоньками, повторюють варіанти імені сусіда, а потім називають варіанти свого імені: «Це - Таня, Танечка, Танюша, а я - Саша, Сашок, Лесик»

Вихователь.  Але ж ім'я є не тільки у людини. І казкові герої мають свої імена, і у тварин є клички. Вони допомагають нам вгадати характер персонажа, що він вміє робити і як виглядає.

Давайте спробуємо розшифрувати імена казкових персонажів.

Білосніжка (біла, як сніг)

Незнайко (нічого не знає)

Снігуронька (зроблена зі снігу)

Вихователь. Усі ви відрізняєтесь одне від одного. Я, наприклад, ніколи вас не плутаю, бо всі ви дуже різні. Ось Тетянка має русяве довге волосся, а Іринка - біляве; Дмитрик - синьоокий, а Іванко - кароокий. Наталя - любить малювати, а Олеся - співати. Розгляньте уважно одне одного.

А зараз пограємо у гру «Впізнай себе». Я про когось із вас розповідатиму, а ви, з Афлатуном, спробуйте відгадати, про кого моя розповідь. А потім хтось буде описувати, а ми всі  - відгадувати.

Послухайте першу розповідь. Це дівчинка, її ім'я починається на літеру «О». Вона має довге чорне волосся, дуже любить їсти бабусині пиріжки. Вона весела і добра дівчинка. Якось вона пішла з мамою до супермаркета і заблукала. Та не розгубилася, підійшла до касира і попросила, щоб зробили оголошення для її мами. Хто себе впізнав у цій розповіді? Правильно - це наша Оля, Олечка.

-  Олю, чи все я правильно про тебе розповіла? Можливо, ти хочеш щось додати?

Далі вихователь пропонує дітям скласти розповіді про своїх однолітків, а також про Афлатуна. Афлатун активно включається у гру, додаючи інформацію на кшталт: а можливо, ця дівчинка дуже любить цукерки, чи можна сказати, що це дуже добрий і щедрий хлопчик, а можливо, ця дівчинка дуже швидко бігає?

Кожне вдале впізнавання дитиною самої себе викликає аплодисменти.

Вихователь. У кожного з нас є риси, які нам дуже подобаються і якими ми пишаємося. А є риси, яких ми хотіли б позбутися. Ось, наприклад, я пишаюся  такою своєю рисою, що дуже люблю свою роботу і вас, а хотіла б позбутися того, що часто гублю свої окуляри. Якщо ми зрозуміємо, що нам в собі не подобається, то зможемо подолати ці недоліки. Подумайте, якими своїми рисами ви пишаєтеся, що вам особливо подобається, і чим вам не подобаються окремі риси, щоб ви хотіли в собі змінити.

Ігрова вправа «Мені - подобається,  і  мені -  не подобається...»

Кожна дитина отримує лист, поділений на два рівних прямокутники. На одній половині дитина намагається зобразити, чим вона собі подобається, на другій - чим не подобається. Як правило, дітям важко визначитися саме з другою частиною завдання, тому їх можна налаштувати на те, що можна говорити ніби як не про себе. Що не подобається в інших людях?

Після завершення роботи діти презентують себе і свої малюнки, сказавши: «Я - Таня і мені подобається...» та «Я - Таня і мені не подобається...». Роботи дітей розміщуються на окремому стенді.

Афлатун.  А на прощання, я хочу  взнати, яку квітку ви могли б назвати своїм іменем.

Вправа «Квітка - ім'я»

-  Давайте закриємо очі і уявимо собі літній день в саду або на лісовій галявині. Відчуємо запахи літнього дня. Може бути, хтось зможе щось почути, наприклад, спів птахів або що-небудь ще.

Розгляньте квіти навколо себе. А тепер спробуємо побачити квітку, яку ви могли б назвати своїм іменем. Яка вона? Розгляньте її, відчуєте її запах, візьміть її в руки. Спробуйте запам'ятати, що відчувають ваші руки. Можна зробити глибокий вдих і відкрити очі».

 Після виконання вправи потрібно запропонувати дітям розповісти один одному про квіти, які носять їх імена, поділитися своїми почуттями.

Сьогодні ми багато говорили про імена. Які почуття ви відчували, коли інші називали ваше ім'я?

Афлатун.  Діти, але перед тим, як дізнатися щось нове про світ, я б хотів, щоб ви, спершу, описали себе. Для цього я пропоную вам вдома заповнити анкету «Ось хто я».

 

Афлатун дякує за цікаве пізнавальне заняття, вихователь підводить підсумки заняття.